Becsült olvasási idő: 3,5 perc
Már biztosan hallottál a tulajdoni lapról. Sőt abban is biztos vagyok, hogy tudod, ez valami fontos dokumentuma az ingatlannak. Mind vevőként, mind eladóként nélkülözhetetlen, hogy tudd legalább az alapokat róla. Eladóként javaslom, hogy még az ingatlan felkészítése, valamint meghirdetése előtt foglalkozz ezzel a kérdéssel.
Az alábbi blogcikkből megtudod, hogy miért kulcsfontosságú ez az irat egyáltalán, hogyan és miben tudod felhasználni az ebben szereplő információt. Ha az legfontosabb tulajdonságára is kíváncsi vagy, akkor ajánlom ezt a bejegyzésemet.
Mi a tulajdoni lap?
A tulajdoni lap az a hivatalos okirat, amely a nyilvános ingatlan-nyilvántartásban szereplő adatokat az adott ingatlanra vonatkozóan tartalmazza. Olyasmi mint nekünk a személyi igazolvány. Ezt a területileg illetékes földhivatal aktualizálja a beérkező dokumentumok alapján, vagyis elméletileg azon a legfrissebb adatok szerepelnek.
Elméletileg. Vagyis előfordul olyan, hogy “ottfelejtett” terhek is vannak az ingatlanon, pedig a haszonélvező már elhunyt, vagy a hitel már kifizetésre került. Ezért javaslom az eladóknak, hogy mindenképp töltsék le az ingatlan eladása előtt, és tüzetesen nézzék át, és aktualizálják azonnal, ha szükséges. Nagyon megéri, hiszen a vevő abból indul ki, hogy az ami ott van, a valóságnak megfelelő.
Milyen fontos adatokat tudhatsz meg az ingatlanról a tulajdoni lap segítségével?
A tulajdoni lapról megtudod az ingatlan pontos címe és helyrajzi száma mellett a méretét és a besorolását. Lakás esetén a társasházi közös tulajdonból a rá eső hányadot.
A második rész mutatja a tulajdonosok adatait, a tulajdoni hányadukat, valamint a tulajdonszerzésük idejét és jogcímét (pl öröklés, adásvétel).
A harmadik rész pedig a terheket mutatja. Leggyakrabban előfordulók a haszonélvezeti jog, a jelzálogjog, valamint a vezetékjog. Esetenként előfordul, hogy a terhek csak valamely tulajdoni hányadra vonatkozik (pl az egyik tulajdonos hitelét fedezi a jelzálogjog), ez esetben ez is fel van tüntetve.
Ha valami olyat találsz a tulajdoni lapon, amit nem értesz, kérlek, ne vedd félvállról. Konzultálj jogásszal mindenképp, hogy megértsd a helyzetet és a lehetséges következményeket!
Tetszik? Akkor légy rendszeres olvasóm. Iratkozz fel hírlevelemre!
Mi az a széljegy és hol találod meg?
A fentieket minden ingatlannál megtalálod. DE mi van azokkal az eseményekkel, amik folyamatban vannak? Azokról hogy szerzel információt? Honnan tudod, hogy például nem vette meg egy héttel ezelőtt az ingatlant?
Ezekre a kérdésekre a választ az úgynevezett széljegyben találod meg. Ez mutatja meg azokat a történéseket, amik folyamatban vannak: a földhivatal már tud róluk, de még vagy nem ment végig a folyamat vagy a földhivatali ügyintézés ideje zajlik.
Ezt a részt az ingatlan címének sora és az I. rész között találod. Ha ott nincs, akkor nincs folyamatban lévő ügy sem.
Teljes vagy szemle? Mi a különbség?
Amikor lekéred a tulajdoni lapot, szembesülsz vele, hogy kétféle közül kell választanod: a szemlét vagy a teljeset kéred. És nyilván ezzel párhuzamosan felmerül benned a kérdés, hogy mi is a különbség a kettő között.
A teljes tulajdoni lapon mindent megtalálsz, ami valaha az ingatlannal történt. Vagyis az összes tulajdonos, teher szerepel majd rajta, azok is, amik már törlésre kerültek. Ezzel látod az ingatlan “élettörténetét”: pl hányszor volt tulajdonos váltás, hány jelzálogjog volt bejegyezve, vagy volt-e végrehajtási jog. Ha a bejegyzés száma át van húzva egy átlós vonallal, akkor az már egy nem aktuális adat. Értelemszerűen a nem áthúzottak a jelenleg is élők.
A szemle verzión csak azok az adatok szerepelnek, amik még “élők”. Vagyis csak az aktuális tulajdonosok vannak rajta, és a jelenleg is hatályos terhek. Ha nem érdekes a múltbeli adat, akkor célszerű ezt a verziót választani, hiszen így nincs felesleges és potenciálisan bezavaró információ. Egy adásvételi folyamatban a legtöbb esetben ez teljesen elegendő.
Van különbség az online és a személyesen kért verzió között?
Magában a tulajdoni lapban nincs különbség: amit online is elérünk, azt kapjuk a földhivatalokban is. A kényelemben van, amivel elérjük ezt a dokumentumot, illetve az árában: az online lekért tulajdoni lap jelenleg 4.800 Ft, míg a személyesen kért 10.000 Ft.
De ne feledd, 2025-től kezdve már csak a saját tulajdonodban lévő ingatlanra kérheted le ingyenesen a tulajdoni lapot a Földhivatal Online felületéről. Ha máséra kérsz le díj fizetése nélkül, akár büntetést is kaphatsz.
Meddig érvényes a tulajdoni lap?
Bár logikus a kérdés, igazából nem értelmezhető a tulajdoni lap esetén. Ez a dokumentum egy pillanatképet ad, hogy a lekérés napján (a címben szerepel) mi az aktuális állapot. De ez akár már másnap változhat.
Ha egy későbbi időpontban van szükséged a tulajdoni lapra, akkor bizony újra le kell kérni. Például egy eladási folyamatban nem jó az évekkel korábban lekért verzió, hiszen azon nem szerepelnek az elmúlt évek potenciális eseményei… Így az már nem tudja betölteni a neki szánt szerepet.
Összefoglalóan
A tulajdoni lap az ingatlan egyik, ha nem a legfontosabb dokumentuma, mely az ingatlan aktuális jogi helyzetét mutatja meg. Kérlek, fontos döntést ne hozz meg anélkül, hogy nem nézted volna meg a tulajdoni lapot.
Elakadtál az ingatlanos folyamatodban? Szeretnél választ a kérdéseidre? Jó lenne egy hozzáértő, külső tanácsadóval beszélni, és végre továbblépni? Ha bármelyik kérdésedre igen a válaszod, akkor kérlek, jelentkezz be egyéni ingatlan coaching alkalomra, ahol megkapod a továbblépéshez szükséges támogatást.