Olvasási idő: 5 perc
“Mikor kell tényleg bevonni egy értékbecslőt?” Merült fel egy minapi baráti beszélgetésemben ez a kérdés. Szívem szerint azt mondanám, hogy mindig – legyen szó akár eladásról, akár vásárlásról -, hiszen az ingatlan költségéhez képest elenyésző az értékelő díja, ellenben kiváló tárgyalási alapot adhat a véleménye. Többek között. Ám pont előbbi miatt megértem, hogy nem szeretnéd terhelni a pénztárcádat “egy felesleges költséggel”. (Bár vitatkoznék veled, hogy az így vásárolt nyugalom, konzultálási lehetőség, szakértői vélemény ére-e ennyit.)
De lássuk, mi az a 3+3 szituáció, amikor tényleg nagyon ajánlom egy szakember bevonását, pontosabban a véleményének kérése. Ne feledd, nagyon fontos, hogy olyat válassz, akinek van az aktuális piacról ismerete! Vannak, akik múltbeli adatok alapján dolgoznak, melyek sajnos könnyen és hamar elavultak lehetnek.
Eladóként
Bármit is mondasz, eladóként bizony érzelmileg érintett vagy. Tapasztalatom alapján (mind a saját, mind a másokon látott) nagyon-nagyon nehéz reálisan látni az eladásra ingatlant. Hiszen szereted/utáltad, számos emlék odaköt(het), esetleg sok munkád van abban, hogy az pont így néz ki, esetleg a szeretett rokonod otthona volt. Mivel a tulajdonosok szinte 100%-a túlárazza az ingatlanát, s ezzel károkat okoz magának, ezért azt javaslom, hogy vonj be egy értékbecslőt a tisztán látáshoz. (Alább egy cikkem, hogy milyen költségek vannak az eladás során, mi mellé érkezne még ez a tétel.)
Ám a cikk kedvéért álljon itt mégis 3 konkrét szituáció, amikor nagyon erősen ajánlom a szakembert neked.
1. Ha már 2 hónapja hirdetitek
Bízom benne, hogy nagyon jól összerakott hirdetést készítettél, előtte fel is készítetted az ingatlanod. Ha 2 hónapig csak ingatlanosok kerestek vagy komolynak egyáltalán nem nevezhető magánszemélyek, akkor bizony az áraddal lesz a gond. Biztos vagyok benne, hogy meg vagy győződve arról, hogy a te ingatlanod ér annyit, amennyit te kérsz érte. Szeretettel jegyzem meg, hogy 2 hónap után már biztos lehetsz benne, hogy a piac nem ért veled egyet. Vagyis ha el szeretnéd valóban adni az ingatlanodat néhány hónapon belül, akkor az áron módosítani kell.
De mennyire? Épp ennek a kérdésnek a megválaszolására javaslom a szakértő bevonását. Ő tájékoztat arról is, hogy mik az előnyei, mik a hátrányai az ingatlannak. Például nem egy tulajdonost döbbentettem meg a ténnyel, hogy a 3. emeleten lévő lakásuk egy lift nélküli társasházban olyan 8-10%-kal ér kevesebbet, mintha a másodikon lenne. Egyszerűen az emberek többségének a lélektani lépcsőzési határ a 2 emelet. Ekkora árkülönbség tudja őket megmozdítani, hogy mégis a harmadikon lévő vásárolják meg.
Tetszik? Akkor légy rendszeres olvasóm. Iratkozz fel hírlevelemre!
2. Távol lévő, örökölt ingatlannál
Mikor nem vagy otthonos az adott környéken, esetleg az ingatlant sem ismered (jól), akkor szintén javaslom egy helyi ismerettel bíró szakember bevonását. Nem egy ember döbbent már meg, hogy mennyire másképp árazódik egy-egy ingatlan más-más országrészben, másik településen. És igen, ugyanaz az ingatlan a városban érhet akár kétszer-háromszor annyit is. Vagy fordítva, igen az a falusi ház hiába nagyon szép egy városi lakás árába kerül…
3. Válás fontolgatásánál
Kényes téma a válásoké. Amikor számolni kell, hogy mi lesz utána, hogy jön ki az ember, mekkora ingatlanra futja majd, stb. Meglátásom szerint a tisztán látáshoz nagyon jó tudni, hogy reálisan mennyit ér a (még) közös ingatlan, hiszen sok esetben az a család legfőbb vagyontárgya. És ezzel az új élet finanszírozója.
Rengeteg felesleges kör, álmodozás, csalódás megelőzhető, ha egy szakember független véleményt mond az ügyben. Légvár építés helyett így valódi terv készíthető a búcsú utánra.
Vevőként
Szinte biztos vagyok benne, hogy jó ár-érték arányban szeretnél ingatlant venni, ami megfelel az elképzeléseteknek. A legfőbb aggodalom általában a vevői oldalon, hogy “nem fizetünk-e túl sokat érte”. Én erre azt szoktam mondani, hogy “mindenképp, hiszen egy ingatlan sokba kerül…” Inkább az a fogós kérdés, hogy az aktuális piaci helyzetben me a valós piaci ára a kiszemelt háznak/lakásnak/nyaralónak.
Itt azt szoktam javasolni, hogy annyit adjanak érte a vásárlók, amennyit nekik megér. Ha ez alatt tudják megvenni, szuper. E felett, elgondolkodtató, hogy megéri-e. De íme három szituáció, amikor mindenképp javaslom az értékbecslő bevonását.
(Ha pedig a jövőbeni nyugalmad a tét, akkor nem is kérdés szerintem az a pár tízezer forint…)
1. Hajlamos vagy beleszeretni az ingatlanokba
Ez a klasszikus “szerelem akár első látásra” effektus, amikor annyira szeretnéd az adott ingatlant, hogy bármit kifizetsz érte, csak a tiéd lehessen .Ez az erős érzelem (rossz nyelvek szerint elvakultság) akár milliókba kerülhet, így ajánlom a szakembert.
További előnye, hogy nyilván beletelik néhány napba a szakvéleményének elkészítése, ami neked időt ad, hogy egy kicsit csillapodjanak az érzéseid. Ez utóbbi pedig lehetőséget ad arra, hogy átgondold: valóban erre az ingatlanra van szükséged, megfelel-e az (remélem előre megfogalmazott) elvárásodnak.
2. Vita alakult ki partnereddel az árról, ár-érték arányról
Szerintem te is tapasztaltad már, hogy ahol két ember van, ott sokszor vita is. Ez teljesen természetes, ugyanakkor egy közös, nagy horderejű döntésnél, mint egy ingatlan megvásárlása, mindenképp javaslom, hogy találjátok meg a közös nevezőt. Ebben sokat segíthet, ha az egyik fél által kevésbé kívánatos ingatlanról csináltattok értékbecslést.
Az ár mellett nálam például tanácsadás is van, így jónéhány nyomasztó kérdéseteket megválaszolom a helyszínbejárás során. Az sem elhanyagolható tény, hogy olyan új szempontokat is behoz a szakember, ami esetleg nektek eszetekbe sem jutott, vagy nem tulajdonítottatok neki jelentőséget.
3. Különleges ingatlannál
Bizony vannak olyan ingatlanok, amiknek az árazása még a szakembereknek sem megy könnyen, gyorsan. Sőt, határozottan kihívás. Amikor tényleg egy teljesen egyedi ingatlanról van szó. Esetleg mind az állapotát, minőségét, elrendezését, mind a lokációját tekintve közel s távol még hasonló sincs.
Ha nem elégszetek meg azzal a fenti mondásommal, hogy “amennyit nektek megér, annit adjatok érte maximum”, vagy szeretnétek egy független és érzelemmentes véleményt, úgy javaslom, hogy csináltassatok egy értékbecslést. Nem utolsó sorban kiváló tárgyalási alapot kaptok ezzel, ami segítheti közelebb hozni egymáshoz az álláspontokat.
Összegzés
Az ingatlan ára az egyik legfontosabb, legkényesebb és legtöbbeket foglalkoztató téma. Nem csoda, hogy amikor érintett az ember, vagy mert ki kell fizetnie, vagy mert ezért megválik egy jelentős, hanem a legjelentősebb vagyontárgyától, akkor nagyon nehéz, vagy még inkább lehetetlen reálisan árazni. S bár szívem szerint azt mondanám, hogy minden esetben kérj egy független véleményt, hiszen elhanyagolható ez a költség a teljes tételhez képest, kiemelten 3+3 szituációt, amikor nagyon ajánlom, hogy ne ezen spórolj.
Ha budapesti vagy környékbeli ingatlanod van, vagy itt szeretnél vásárolni, úgy várom a megkeresésedet, szívesen segítek az értékbecslésemmel a reális piaci ár meghatározásában. Várom a jelentkezésedet!