3 szituáció, amikor kötelező az értékbecslő
értékmeghatározás

3 szituáció, amikor kötelező hivatalos értékbecslés

Olvasási idő: 2 perc

Az ingatlanpiacon sok olyan helyzet adódhat, amikor egy szakember véleménye nélkül nehéz lenne reális döntést hozni. (Korábbi blogcikkemben is említettem 3+3 szituációt, amikor erősen javaslom.) Azonban vannak olyan szituációk is, amikor nem csupán ajánlott, hanem egyenesen kötelező a hivatalos értékbecslés. Nézzük meg, mely a 3 leggyakoribb eset, amikor bevonásra kerül egy szakember mindenképp.

1. Banki hitelfelvétel

Ha banki hitelt szeretnél felvenni, az első lépések között szerepel az ingatlan értékbecslése. A bankok számára kiemelten fontos, hogy tisztában legyenek az ingatlan piaci értékével, hiszen ez jelenti a biztosítékot a kölcsön mögött.

Miért van erre szükség? 

A hitelfelvétel során a bank kockázatot vállal, ezért szeretné biztosítani, hogy az ingatlan értéke fedezetként megfelelő legyen. Az általa elküldött értékbecslő részletes jelentést készít a banknak az ingatlan állapotáról, helyéről, és a piaci viszonyok alapján meghatározza annak aktuális értékét. Ezzel a bank minimalizálja a kockázatát, vagyis az ingatlan legalább ér annyit, amennyit ő kölcsön ad neked egy kényszer értékesítésnél is. (A bank nem ingatlan menedzselő cég, így ha kénytelen átvenni a hitel nem fizetése esetén a házad/lakásod, akkor ő azt minél előbb eladni szeretné.)

Tetszik? Akkor légy rendszeres olvasóm. Iratkozz fel hírlevelemre!

2. Hagyatéki eljárásban

A hagyatéki eljárás során a közjegyző leltárba veszi az örökhagyó vagyonát, melynek a sorsáról döntést kell hozni, illetve illetéket fizetni. Ide a nagy értékű vagyontárgyak kerülnek be, például az ingatlanok, melyek aktuális piaci értékének megállapításához a közjegyző értékbecslőt von be.

 

Miért van erre szükség? 

Az értékbecslésben szereplő piaci érték lesz az az összeg, amin az örökösé lesz az ingatlan. Vagyis ez után kell illetéket fizetnie (ha kell, egyenesági leszármazott esetén  0% az örökösödési illeték), illetve ha 5 éven belül eladásra kerül az ingatlan, akkor ezen összeg és az eladási ár közötti összeg lesz adóköteles. 

További tagadhatatlan előnye a független értékbecslésnek, hogy több örökös esetén értékarányosan tudják az örökösök a vagyont megosztani. Így a szakvélemény megkönnyíti az örökösök közötti tárgyalást és döntéshozatalt.

3. Bírósági eljárás során

Bírósági ügyek során, különösen válás, vagyonmegosztás vagy egyéb jogi viták esetén, gyakran szükség van hivatalos értékbecslésre. Az ilyen eljárásokban a pontos és független értékbecslés elengedhetetlen. Ráadásul vannak helyzetek, amikor egy múltbeli időpontra kell megmondani egy ingatlan akkori aktuális piaci értékét…

Miért van erre szükség? 

A bírósági eljárások során a bíró és a felek számára is kulcsfontosságú, hogy objektív és pontos információk álljanak rendelkezésre az ingatlan értékéről. Egy hivatalos értékbecslés biztosítja, hogy a döntések megalapozottak legyenek, és segít elkerülni a hosszan elhúzódó vitákat. Az értékbecslő jelentése tehát objektív alapot nyújt a vagyoni kérdések rendezéséhez.

Összegzés

Az ingatlan értékbecslése nem mindig elkerülhetetlen költség, hanem gyakran kötelező és nélkülözhetetlen elem a döntéshozatalban. Banki hitelfelvétel, hagyatéki eljárás vagy bírósági ügyek során a hivatalos értékbecslés biztosítja, hogy minden fél pontos és valós adatok alapján hozhatja meg döntéseit. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, ne habozz szakértőhöz fordulni, hiszen a pontos értékbecslés a sikeres és igazságos eredmény kulcsa lehet!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük